Avvikelsehantering (e-kurs)
Produktbeskrivning
E-kursen leds av experterna Annica Eriksson och Lena Bodrikow. De har tillsammans 50 års erfarenheter som chefer inom kommunal vård och omsorg och de senaste åren har de jobbat med kvalitetsutveckling i deras roller
Målet med kursen är att du ska få en grundkunskap i avvikelsehantering och på så sätt kunna använda sig av avvikelser för att förbättra kvaliteten för brukarna i verksamheten.
E-kursens struktur och tidsåtgång
1. Kursen sträcker sig över 4 veckor. Som mest består en vecka av 5 avsnitt.
2. Ett avsnitt tar mellan 15 till 20 minuter att slutföra.
Vecka 1: Du lär dig vad en avvikelse är, att det finns olika typer av avvikelser och varför det är viktigt att du upprättar avvikelser.
Vecka 2: I den andra kursveckan kommer du få lära dig varför man ska jobba med avvikelser. Vilka vinster det finns att jobba med avvikelser, vad kvalitet är i verksamheter och hur avvikelsehantering hör ihop med kvalitet.
Vecka 3: Du lär dig om kommunens lagstyrda skyldigheter enligt Lex Sarah och Lex Maria. Du kommer få lära dig om ditt personliga ansvar enligt rapporteringsskyldigheten. Du kommer också att få lära dig orsaker till att avvikelser kan uppstå, hur en bearbetning kan gå till och reflektera över vilka känslor som kan uppstå i samband med avvikelse.
Vecka 4: I slutet på e-kursen ska du få testa dina kunskaper genom att spela ett spel.
Den fysiska kursboxen
Inom en vecka efter ditt kursköp kommer det en kursbox på posten. Alla kursboxar har olika innehåll som passar för just den aktuella kursen.
Den här kursens box innehåller:
Reflektionsbok
Dina kursledare
Annica Eriksson och Lena Bodrikow har tillsammans 50 års erfarenhet av att arbeta som chefer och med kvalitetsutveckling inom offentlig verksamhet. De har ett stort intresse för att utveckla avvikelsehantering som en metod för ständiga förbättringar av kvalitet i verksamheter.
Fakta
Innehållsförteckning
Moduler och avsnitt i kursen
Modul 1 – Inledning
- Välkommen
- Två typer av avvikelser
- Att jobba med avvikelser
- Avvikelser som ett samlingsbegrepp
- Sammanfattning
- Ska det upprättas en avvikelse?
Modul 2 – Att hantera avvikelser
- Syftet med avvikelsehantering
- Vad är kvalitet?
- Vinster med avvikelsehantering
- Sammanfattning
Modul 3 – Varför arbeta med avvikelsehantering?
- Lex Sarah & Lex MAria
- Rapporteringsskyldigheten
- Gruppövning
- Upprätta avvikelse
- Övning: Vad ska rapporteras?
- Sammanfattning
Modul 4 – Slutspel
- Dags för avslut!
Smakprov
Omdömen
Testa kursen!
- Mer kompetensutveckling från samma expert
- Mer kompetensutveckling från samma kategori
- Andra köpte även